Skip to main content

Jak dát dětem najevo, že choroboplodné zárodky jsou zdraví škodlivé? 4 tipy pro rodiče

Jak dát dětem najevo, že choroboplodné zárodky jsou zdraví škodlivé? 4 tipy pro rodiče

Děti bohužel přijdou často do kontaktu s choroboplodnými zárodky. Tyto mikroskopické spouštěče nemocí se rádi „drží“ našich dětí ve škole, na veřejných místech, při hraní venku a samozřejmě i doma. Zajistit, aby vaše děti zůstaly v bezpečí, je skutečnou výzvou. Protože choroboplodné zárodky nemohou vidět, rychle zapomínají, že existují.
 

Naštěstí existuje několik způsobů, jak i malé děti mohou pochopit neviditelnou moc choroboplodných zárodků. Nejprve jim zkuste vysvětlit vztah mezi choroboplodnými zárodky a nemocemi. Když děti pochopí, že se nemocné budou cítit špatně a bude jim chybět dělat to, co mají nejraději, existuje šance, že budou opatrné a budou se držet dobrých návyků. Je také třeba poznamenat, že jejich kamarádi a blízcí mohou také onemocnět, pokud budou infikováni. Následující tipy vám pomohou zvýšit povědomí o choroboplodných zárodcích u dětí a naučit je hygieně. Díky nim se vaše děti budou snažit udržovat zdravé.


Tip č. 1: Záměrně zobrazte „Bakterie“
 

Děti, pokud něco uvidí, pak tomu uvěří. Ukažte jim tedy očima, jak se bakterie šíří. Trik s třpytkami by měl stačit: stačí přidat trochu třpytu do dezinfekčního prostředku na ruce. Nechte jedno dítě, aby je použilo, a pak aby si potřáslo rukou s ostatními. Tato zkušenost ukazuje, jak snadno se bakterie přenášejí z jedné osoby na druhou s nejjednodušším kontaktem. Můžete ukázat, že se mikroorganismy také šíří dále. Dítě pak uvidí, že i když nejste v kontaktu s původním „nosičem“ choroboplodných zárodků, můžete je také chytit.

 

Tip č. 2: Ne opláchnout, umýt!
 

Když řeknete svému dítěti „umyj si ruce“, jak dlouho teče voda v kohoutku? Pravděpodobně to trvá asi pět sekund – dost na to, aby dokázaly, že mají mokré ruce. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je však nejúčinnějším způsobem, jak zabránit šíření choroboplodných zárodků a šíření nemocí u dětí, správné mytí rukou mýdlem a vodou. Výuka správných technik mytí rukou doma i ve škole by proto měla být prioritou.
 

- Kdy si mýt ruce? Po návštěvě toalety, vysmrkání, kašlání, kýchání, hraní venku, dotyku nedávno použitých nebo kontaminovaných povrchů, dotyku zvířat, vynášení odpadků a před a po jídle. Doporučuje se také mýt si ruce, pokud dítě přišlo do styku s nemocným, ať už doma nebo ve škole.
 

- Jak si ruce umýt? Ukažte dětem, jak napěnit mýdlo, a poté si ruce důkladně drhnout mezi prsty, pod nehty a na obou stranách rukou po dobu nejméně 20 sekund. Dobrý trik je před opláchnutím a osušením přednášet abecedu.
 

Tip č. 3: Čistící hry


Čištění a dezinfekce míst, kde děti jedí, hrají si a učí se, je zásadní pro minimalizaci šíření choroboplodných zárodků. Pamatujte, že čištění fyzicky odstraní nečistoty a choroboplodné zárodky z předmětů nebo povrchů. Ale pouze dezinfekce je zabíjí! Choroboplodné zárodky můžete eliminovat pomocí dezinfekčních prostředků a podle pokynů na štítku.

 

Tip č. 4: Hrajte s kašláním a kýcháním

JJako rodič pravděpodobně říkáte: „Zakryj si pusu!“ stokrát poté, co někdo zakašle nebo kýchne. Kolikrát, aby si to zapamatovali? Odpověď neznáme, ale než se tak stane, je důležité si to neustále připomínat.

Abyste omezili šíření choroboplodných zárodků, naučte své děti používat kapesník a po použití jej vyhodit. Pokud kapesník není k dispozici, naučte je zakrýt si při kýchání nebo kašli ústa rukávem nebo loktem, nikoli rukou.

S mladšími dětmi můžete ze správné dýchací etikety udělat hru. Ukažte spoustu různých typů kašle a kýchání – s kapesníkem nebo bez, do ruky, do vzduchu, do rukávu – a nechte své dítě, aby vám řeklo, které způsoby jsou správné a co je špatně. Pokud jde o ty starší, klíčem je zážitek, je potřeba neustále se připomínat. Nakonec se to chytne.

Další články

  • Rodinný průvodce správnou domácí hygienou March 2021 Rodinný průvodce správnou domácí hygienou Pravidelné čištění a dezinfekce chrání před šířením choroboplodných zárodků všechny členy domácnosti. Naučte se pravidla správné hygieny. Dozvědět se více
  • Bojíte se návratu vašeho dítěte do školy? Zde je několik tipů, jak to zvládnout March 2021 Bojíte se návratu vašeho dítěte do školy? Zde je několik tipů, jak to zvládnout Bojíte se návratu svého dítěte do školy? Dbejte na zdraví dětí a zajistěte jejich bezpečný návrat do školy. Jak? Dočtete se zde. Dozvědět se více
More ideas & tips